Maximalizujte úspech predaja svojej nehnuteľnosti na aktuálnom trhu: Rady a trendy od profesionálnych maklérov v Nitrianskej realitnej kancelárii

Zmeny, ktoré vnímame na trhu, nastali aj vo finančnom sektore. Dnes  sa viac zameriavame na cenovo dostupnejšie možnosti,  na čo vplýva daná finančná situácia kupujúcich. V Nitrianskej realitnej kancelárii chápeme túto dynamiku, a sme pripravení vám pomôcť prispôsobiť váš predajný prístup novým trendom na trhu.

📈 Dynamika trhu: Meniace sa preferencie a trendy 🏘️

Aktuálny realitný trh je plný dynamiky a meniacich sa preferencií kupujúcich. Klienti siahajú po lacnejších a starších nehnuteľnostiach, kde vidia potenciál na zlepšenie a individuálnu úpravu. Dôvodom je finančná situácia, ktorá ovplyvňuje možnosti hypotekárnych úverov a výšku splátok. Kupujúcich je menej, no stále túžia po kvalitnom bývaní za prijateľnú cenu. Preto je dôležité mať realitnú kanceláriu, ktorá rozumie týmto trendom, a vie vám poradiť, ako prispôsobiť predajnú stratégiu novým preferenciám trhu. V súvislosti s financovaním nehnuteľnosti nám poskytol svoje odborné stanovisko aj náš finančný expert p. Milan KAVOŇ: „V súčasnosti evidujeme na Slovensku nižší záujem o kúpu nehnuteľnosti, čo je určite spôsobené aj nárastom úrokových sadzieb. Klienti si samozrejme uvedomujú skutočnosť, že úrokové sadzby už nie sú 1% ale 4% a mnohí rozmýšľajú, čo v tejto dobe robiť, či nehnuteľnosť kúpiť  alebo radšej počkať na návrat nižších úrokových sadzieb. No pokiaľ ide o kúpu, tak klienti, ktorí chcú a potrebujú riešiť vlastné bývanie, by čakať nemali aj napriek vyšším úrokovým sadzbám. Síce ceny nehnuteľností nejakú dobu mierne klesajú, ale zároveň ich ďalší výraznejší pokles sa neočakáva. Taktiež je možnosť aktuálne čerpaný úver v budúcnosti refinancovať, ak úrokové sadzby klesnú, aj keď možno s pokutou za predčasné splatenie  (dnes sú banky, ktoré vedia túto pokutu preplatiť). V inej situácii sú klienti, ktorí už nejaký úver majú a končí im fixácia. V tomto prípade je to výrazne cítiť na vyšších splátkach a hlavne u ľudí, ktorí majú nízke príjmy a nemali doteraz vytvorený žiadny finančný plán. Samozrejme nie každý klient sa v tejto náročnej problematike vyzná, preto odporúčam obrátiť sa na odborníka z oblasti financií, ktorý im bude vedieť v nepriaznivej situácii poradiť. Podľa recenzií klientov patria medzi nich určite aj finanční agenti Profi Broker Fin s.r.o..“

💡 Realitný trh v Nitre: Minulosť, súčasnosť a nadchádzajúce trendy 💹

V rokoch 2003 až 2008, tj. pred krízou, hodnota nehnuteľnosti veľmi rýchlo rástla. Nehnuteľnosti začali byť nedostupnejšie, nakoľko mzdy zostávali rovnaké. Banky reagovali na situáciu znižovaním kritérií pre schválenie úveru, a nakoniec bublina praskla. Od roku 2013 až 2022 sme videli nie len v Nitre postupný rast cien nehnuteľností a vysoký dopyt. Priamo úmerne tomu pomáhala aj situácia na finančnom trhu. Od roku 2017, kedy som pracovala v banke boli úrokové sadzby pod 2% a postupne začali klesať čo vystrelilo ceny nehnuteľností. Obľúbené boli predovšetkým nové a moderné byty v centrálnej lokalite mesta. Predávajúci otvárali šampanské na oslavu, že výhodne predali a to ešte aj raketovou rýchlosťou. Kupujúci niekedy nestihli prísť ani na obhliadku. 😊

Situácia počas pandémie, a ani nepokoje na Ukrajine nepriniesli znižovanie cien nehnuteľností.  Približne od mája roku 2022 sme boli svedkami, že postupne sa zvyšujúce úrokové sadzby, stále nespôsobovali výrazný pokles cien nehnuteľností, práve naopak.  Keď sa trend stával čoraz zreteľnejším, mnoho ľudí sa snažilo zabezpečiť si výhodný hypotekárny úver na dlhšie obdobie, aby tieto finančné prostriedky mohli investovať do nehnuteľností. Prvá polovica roku 2022 ešte viac podporila tento dopyt, najmä po menších bytoch určených na investície. Koncom leta 2022 rast cien nehnuteľností ustal a trh sa začal ochladzovať. Túto zmenu pocítili hlavne predávajúci, keď museli dlhšie čakať na potenciálnych kupujúcich. Cena nehnuteľností začala veľmi mierne klesať a aj preferencie, či náročnosť kupujúcich, sa tiež zmenili. Zvýšenie úrokových sadzieb a prísnejšie podmienky poskytovania hypotekárnych úverov v bankách – viedli k zníženiu finančnej dostupnosti pre niektorých klientov.

V súčasnej dobe sa klienti stále viac zameriavajú na cenovo dostupnejšie možnosti, ako sú tzv. second-hand nehnuteľnosti, než novostavby. Tieto nehnuteľnosti sa stávajú atraktívnymi pre množstvo kupujúcich, ktorí majú obmedzený rozpočet a musia sa prispôsobiť aktuálnej finančnej situácii. Tak ako pri zvyšovaní cien nehnuteľností, aj teraz je jedným z dôvodov poklesu cien – vyššia inflácia, zdražovanie energií, politická situácia, hospodárska situácia, regulácie na trhu s nehnuteľnosťami a samozrejme rast úrokových sadzieb. Predovšetkým ich rast spôsobuje neschopnosť klientov dostať sa k hypotekárnemu úveru.

Ako sa bude trh vyvíjať v budúcnosti? Len málokto si trúfne predpovedať budúci vývoj trhu s nehnuteľnosťami, nakoľko existuje množstvo faktorov, ktoré majú naň vplyv. Je ale pravdepodobné, že v najbližšej dobe taký rast cien nehnuteľností, aký sme tu mali posledné roky, neuvidíme. Realitný trh bude pokračovať v adaptácii na nové podmienky. Jeho vývoj bude výzvou pre všetkých aktérov, no poskytne aj príležitosti pre inovácie a zlepšenia. Klienti budú hľadať kvalitné a spoľahlivé realitné kancelárie a finančných partnerov, ktorí im poskytnú vysoko profesionálnu pomoc pri predaji, financovaní a kúpe nehnuteľnosti. Ak uvažujete nad predajom, či kúpou nehnuteľnosti – môžete sa s dôverou obrátiť na Nitriansku realitnú kanceláriu a vybrať si z našich odborníkov.

Obráťte sa na nás ešte dnes, a začnime spolu túto vzrušujúcu realitnú cestu k vášmu novému bývaniu, pretože #šťastiejedoma!

Autorka článku: Mgr. Beáta Reichel